Roztváranie cenových nožníc má negatívny dopad na agrosektor

22.04.2009 Levoča

Levoča 22. apríla (TASR) - Agrosektor považuje za alarmujúce ďalšie roztváranie cenových nožníc, keď vlaňajšie ceny výrobkov stúpli medziročne len o 4,1 %, zatiaľ čo ceny vstupov až o 11,1 %.
Ako konštatovali účastníci dnešného XXI. valného zhromaždenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) v Levoči, na jednej strane vzrástla agrárna výroba o 15,1 %, ale vzápätí došlo k zvýšeniu vnútropodnikových zásob až o 330 %.
Historicky najťažším obdobím vývoja prechádza živočíšna produkcia. Zmenená štruktúra agrárnej produkcie má ďaleko od reštrukturalizácie, po ktorej SPPK volala pred niekoľkými rokmi, čo v budúcnosti môže spôsobiť poľnohospodárskej výrobe existenčné problémy.
Minister pôdohospodárstva Stanislav Becík na otázku o podpore SPPK konštatoval, že rozpočet pre rok 2009 bol priaznivý, že sa naplnila celá výška Kodanského summitu. \"Z národných zdrojov sme dostali 30 %, ako to summit umožňuje a po desiatich rokoch do štátnej pomoci sa dostalo ďalších 800 miliónov korún, ktoré pôjdu na rozvoj podnikateľských aktivít v poľnohospodárskej prvovýrobe a v oblasti lesníctva. \" Zdôraznil, že v čase, kedy sa prijímal štátny rozpočet, nebola ešte hospodárska kríza. Poľnohospodárstvo zatiaľ neprepúšťa podobne ako lesné hospodárstvo, aj keď je v krízovej situácii, keďže až 95 % tržieb má z jedinej komodity, teda dreva. V poľnohospodárstve je katastrofálna situácia už od jesene so surovým kravským mliekom a vážne problémy sú aj s bravčovým mäsom. \"Verím, že ustojíme tlak vlády, aby sa z rozpočtovej kapitoly rezortu pôdohospodárstva peniaze nekrátili a na druhej strane budeme hľadať možnosti riešenia cez nové výzvy v oblasti chovu oviec, kráv bez trhovej produkcie mlieka, chovu hydiny, koní, v oblasti ovocinárstva, zeleninárstva, vinohradníctva, kde chceme podporiť tých, ktorí rozšíria alebo rozbehnú výrobu. \"
Minister pripomenul, že sa črtá na pozitívnejšie časy v oblasti poľnohospodárstva, aj keď dopad krízy tu je. \"Ale kríza predsa len v žiadnom prípade nemôže ohroziť poľnohospodárstvo, pretože je to odvetvie, ktoré produkuje poľnohospodárske a potravinárske výrobky, teda to, čo dávame do úst. \" Ako povedal, v tomto smere je pripravený urobiť maximum, aby sa poľnohospodárom aj v týchto ťažkých časoch lepšie dýchalo.
Becík pripomenul, že počas návštevy v Bruseli pociťoval absenciu prezentácie slovenských produktov, preto poľnohospodári pripravujú Slovenský deň, na ktorom chcú predstaviť širokú škálu vlastných výrobkov a ukázať tiež stav lesného hospodárstva na Slovensku.
Účastníci valného zhromaždenia SPPK zhodnotili doterajšiu činnosť komory a stanovili hlavné úlohy na najbližšie obdobie. Ako zaznelo v správe predstavenstva, ktorú predniesol predseda SPPK Milan Semančík, vlaňajší rok sa nezačal pre poľnohospodárov najhoršie, keďže v jeho prvej polovici ešte doznievali pomerne vysoké ceny rastlinných komodít v súvislosti so slabšou úrodou v roku 2007. Po žatve sa všetko otočilo, začal sa raketový pád cien obilnín a následne aj repky olejnej, ktorý v podstate pretrváva doteraz. Hoci poľnohospodárska výroba napokon dosiahla najvyšší zisk v histórii samostatného Slovenska, ktorý Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva odhadol asi na 51,6 milióna eur (viac ako 1,5 miliardy Sk), nemalý podiel na tom mal nárast podpôr, bez ktorých by sa odvetvie ocitlo v strate podobne ako mnoho rokov predtým.
Aj z pohľadu potravinárov bol rok 2008 problematický. Pokles dopytu zvýraznila celosvetová finančná kríza, ktorá sa naplno prejavila v septembri. Minuloročný zisk potravinárskeho priemyslu sa medziročne znížil o 15 %. Veľmi nepriaznivý výsledok vykázal mliekarenský priemysel, ale aj hydinári. Potravinári sa ocitli pod zostreným tlakom obchodných reťazcov, ktoré v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi zvýšili \"niektoré svoje predné i zadné marže\". Aktivity SPPK v nasledujúcom období majú za cieľ predovšetkým eliminovať dôsledky finančnej a hospodárskej krízy. Okrem iného to znamená presadzovať vyrovnanie podnikateľského prostredia medzi starými a novými členskými krajinami Európskej únie. Na národnej úrovni navrhla SPPK viacero opatrení vrátane prehodnotenia dane z nehnuteľností s osobitným dôrazom na daň z pozemkov a stavieb pre podnikateľov v poľnohospodárskej prvovýrobe. Podporu v krízovej situácii si podľa SPPK zaslúžia nielen tí, ktorí vytvárajú nové pracovné miesta, ale aj tí, ktorí dokážu udržať zamestnanosť a neprepúšťať.
 

Vyberte región